0744 7534 986 [email protected]

PRAWNIK LONDYN

Wygrane Sprawy

ZK v Wegry

MMagdalena Motyl reprezentowała w sprawie ekstradycyjnej obywatela Węgier, który był poszukiwany na podstawie nakazu skazującego za 7 przestępstw włamania i kradzieży. Zaległa kara wynosiła 1 rok i 8 miesięcy pozbawienia wolności. Nakazano ekstradycję, ponieważ wniosek o zezwolenie na apelację został odrzucony. Jednak złożyliśmy wniosek o ponowne otwarcie postępowania apelacyjnego w świetle Artykułu 8, biorąc pod uwagę czas już odbyty i jego osobiste okoliczności. Wniosek o ponowne otwarcie postępowania został przyjęty, co pozwoliło na rozważenie argumentu związanego z Artykułem 8. Poszukiwany został zwolniony w lipcu 2022.

SK v Sad Rejonowy w Slupsku, Polska
SK v Sad Okregowy w Gdansku, Polska

Magdalena Motyl była poinstruowana w polskiej sprawie ekstradycyjnej. Osoba ścigana była objęta dwoma nakazami – mieszanym i skazującym, z wyrokami do odbycia wynoszącymi: 1 rok; 6 miesięcy; 6 miesięcy i 15 dni; oraz 1 rok i 3 miesiące pozbawienia wolności. Przestępstwa obejmowały usiłowanie oszustwa, kradzież oraz napaść. W dniu 11 lipca 2024 roku, sędzia Snow oddalił wniosek o ekstradycję, uznając, że wydanie Osoby Ściganej do Polski byłoby niezgodne z jej prawami wynikającymi z artykułu 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Osoba Ścigana opuściła Polskę w obawie przed gangiem kryminalnym, który ją wykorzystywał, postrzelił, a także zamordował jej wujka. Życie Osoby Ściganej całkowicie zmieniło się od czasu popełnienia wcześniejszych przestępstw. Od 16 lat prowadzi spokojne i produktywne życie w Wielkiej Brytanii. Ma długoletnią partnerkę, która obecnie choruje na raka i przechodzi radioterapię oraz chemioterapię. Mają 10-letnią córkę. Istniały bardzo silne czynniki przeciwważące, które przemawiały przeciwko ekstradycji, co czyniło ją nieproporcjonalną w tej sprawie.

CL v Węgry

Magdalena Motyl z Bark & Co była poinstruowana w sprawie ekstradycyjnej dotyczącej obywatela Węgier, który miał odbyć karę 1 roku pozbawienia wolności za kradzież. W celu zakwestionowania ekstradycji podniesiono szereg argumentów prawnych, w tym Artykuł 8 (prawo do prywatności i życia rodzinnego) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, Sekcję 20 (nieobecność na procesie i brak prawa do ponownego procesu), Sekcję 14 (upływ czasu), Sekcję 10 (podwójna karalność) oraz Sekcję 2 (niewystarczające określenie czasu popełnienia czynu). Sędzia uznał, że Osoba Ścigana cieszy się dobrą opinią i ułożyła sobie dobrze życie w Wielkiej Brytanii. Zapewniała również opiekę nad swoją partnerką. W dniu 21 września 2023 roku sędzia orzekł, że ekstradycja do Węgier byłaby nieproporcjonalna i oddalił wniosek o ekstradycję zgodnie z Sekcją 21(2) Ustawy.

Kolejne szczęśliwe zakończenie… pomyślna sprawa ekstradycyjna
WS v Polska

Magdalena Motyl była poinstruowana w sprawie ekstradycyjnej obywatela Polski, którego polskie władze sądowe poszukiwały na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Był to nakaz skazujący za przestępstwo rozboju popełnione w 2008 roku, za które Osoba Ścigana została skazana na 1 rok pozbawienia wolności, z czego 5 miesięcy i 13 dni pozostało do odbycia. Osoba Ścigana została zwolniona, ponieważ sędzia Godfrey orzekł, że jej ekstradycja byłaby nieproporcjonalna w odniesieniu do prawa do życia rodzinnego i prywatnego. W sprawie wystąpiła znaczna zwłoka, a także krótki czas pozostały do odbycia kary. Ekstradycja miałaby ogromny wpływ na całkowicie niewinną partnerkę i dzieci Osoby Ściganej, szczególnie w aspekcie emocjonalnym, moralnym i psychologicznym. Osoba Ścigana została zwolniona w dniu 22 lipca 2022 r.

Pomyślne zakwestionowanie ekstradycji na podstawie Artykułu 8
PW v Polska

Magdalena Motyl reprezentowała w sprawie ekstradycyjnej obywatela Polski, który miał zostać wydany Polsce za 4 przestępstwa oszustwa, za które miał do odbycia zaległą karę wynoszącą 2 lata, 2 miesiące i 7 dni. Podnieśliśmy argumenty z Artykułu 8, Sekcji 21, Sekcji 2(6)(b) Ustawy z 2003 roku – brak szczegółowego określenia roli Osoby Ściganej oraz argument nadużycia procesu. Sędzia Turnock nie uznał Osoby Ściganej za zbiegłego przestępcę i została ona zwolniona na podstawie Sekcji 21(2) Ustawy.. Osoba Ścigana została zwolniona w dniu 28 czerwca 2022 r.

KL v Sad Rejonowy w Warszawie, Polska

Magdalena Motyl była poinstruowana w sprawie ekstradycyjnej dotyczącej obywatelki Polski, której wydania domagały się polskie władze sądowe na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA). Był to nakaz skazujący z orzeczoną karą 2 lat pozbawienia wolności. Osoba Ścigana została skazana zaocznie. Pierwotnie zawieszona kara została odwieszona w dniu 20.04.2010 z powodu nieprzestrzegania warunków kuratorskich. Przestępstwo miało miejsce w dniach 23.02.1998 – 24.02.1998 i dotyczyło oszustwa związanego z uzyskaniem materiałów reklamowych o wartości ok. 5 000 funtów (25 108,49 PLN) bez zamiaru zapłaty.
Osoba Ścigana mieszka w Wielkiej Brytanii od 2013 roku i nie była tu karana. Jest matką sześciorga dzieci, z których troje (z poprzedniego małżeństwa) jest już dorosłych. Trójka dzieci (w wieku 14, 16 i 18 lat) mieszka z nią i uczęszcza do szkoły. Jest jedyną opiekunką tych dzieci, z których jedno (K, 14 lat) zmaga się z problemami zdrowia psychicznego i trudnościami w nauce. Osoba Ścigana odgrywa kluczową rolę w dbaniu o zdrowie psychiczne K.
Sędzia wydał ustne orzeczenie, oddalając wniosek o ekstradycję na podstawie Artykułu 8 w dniu 5 maja 2023 roku.

MT v Polska

Magdalena Motyl była poinstruowana w sprawie obywatela Polski, którego polskie władze sądowe poszukiwały w celu odbycia reszty kary wynoszącej 1 rok, 5 miesięcy i 28 dni za dwa przestępstwa oszustwa. Przestępstwa te były stosunkowo stare, popełnione w 2015 roku. W tym czasie Osoba Ścigana całkowicie odmieniła swoje życie i założyła rodzinę w Wielkiej Brytanii. Wspierała również niepełnosprawną córkę w Polsce. Osoba Ścigana prowadziła otwarte i uczciwe życie. W dniu 20 grudnia 2022 roku sędzia Zani oddalił wniosek o ekstradycję. Sędzia stwierdził, że Osoba Ścigana zapewniała znaczące wsparcie emocjonalne i finansowe swojej partnerce i dzieciom, a wpływ ekstradycji byłby dla nich druzgocący. Naruszenie praw wynikających z Artykułu 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka byłoby nieproporcjonalne.

KB v Polska

Magdalena Motyl reprezentowała w sprawie ekstradycyjnej obywatela Polski, który został skazany na 1 rok pozbawienia wolności za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości i podczas zakazu prowadzenia. Osoba Ścigana przez ostatnie 17 lat prowadziła zgodne z prawem i konstruktywne życie w Wielkiej Brytanii. Polskie władze sądowe dopuściły się znacznej zwłoki w działaniach, bez zadowalającego wyjaśnienia.
Sędzia Bristow orzekł, że ekstradycja stanowiłaby nieproporcjonalną ingerencję w prawo Osoby Ściganej do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego w Wielkiej Brytanii. KB został zwolniony z ekstradycji w dniu 14 grudnia 2022 roku.

MH v Wlochy

Magdalena Motyl była również poinstruowana w sprawie Włochy przeciwko M.H. – dotyczącej rzekomego porwania i okupu angielskiej modelki w Mediolanie przez polskich braci, będących częścią międzynarodowej grupy przestępczej. Sprawa ta wzbudziła globalne zainteresowanie mediów.

RK v Sąd Okręgowy w Krakowie, Polska

Sprawa dotyczyła skazania za morderstwo, gdzie apelant odbył wiele lat kary w Polsce, a następnie przybył do Wielkiej Brytanii wbrew warunkom licencji po zwolnieniu. Jego ekstradycję zarządził Sąd Rejonowy w Westminster. Magdalena Motyl została pointruowana do apelacji przed Sądem Wyższym. Skutecznie argumentowalismy, że początkowy sędzia nie uwzględnił właściwie czasu spędzonego w areszcie w tym kraju, co doprowadziło do unieważnienia Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) i zwolnienia apelanta.

MJ v Sąd Okręgowy w Warszawie, Polska

Sprawa dotyczyła międzynarodowego oszustwa o wartości kilku milionów funtów, które miało polegać na rzekomo oszukańczej międzynarodowej wymianie energii. Ekstradycja została zarządzona przez Sąd Rejonowy w Westminster. Magdalena Motyl została zaangażowana w apelacji do Sądu Wyższego. Prowadzilismy apelację na czterech podstawach: (i) § 2 – niewystarczające szczegóły, (ii) § 10 – brak rzeczywistego przestępstwa podlegającego ekstradycji, (iii) § 14 – upływ czasu, (iv) artykuł 8 – prawo do prywatnego i rodzinnego życia. Po udanej apelacji ENA został unieważniony.

VM v Sąd Regionalny w Siauliai, Litwa

Sprawa dotyczyła rabunku, który apelant popełnił jako nieletni. Jego ekstradycja została zarządzona przez Sąd Rejonowy w Westminster i zwrócił się do Magdalena Motyl do apelacji. W Sądzie Wyższym skutecznie argumentowalismy, że z uwagi na wiek apelanta w momencie popełnienia przestępstwa, upływ czasu i czas spędzony w areszcie, powinien być zwolniony na mocy artykułu 8 (prawo do prywatnego i rodzinnego życia). Po udanej apelacji ENA został unieważniony, a apelant zwolniony.

WW v Sąd Rejonowy we Wrocławiu, Polska [2016]

Ta sprawa poruszała kwestię upływu czasu, w ramach § 14 Ustawy o Ekstradycji z 2003 roku, gdy osoba żądana opuściła Polskę, będąc objęta warunkowym wyrokiem, który później został aktywowany. Apelacja została oddalona 2 marca 2016 roku, jednak złożono wniosek o potwierdzenie kwestii prawnych o ogólnym znaczeniu publicznym oraz o zezwolenie na apelację do Sądu Najwyższego.

K v Polska

Zarządzenie o ekstradycji zostało oddalone 21 grudnia 2015 roku na podstawie § 2(6)(b) Ustawy o Ekstradycji z 2003 roku. Był to nakaz skazania kwestionowany z powodu niewystarczających informacji przekazanych przez polskie władze sądowe w odniesieniu do skazania i postępowania sądowego w Polsce.

Świadczymy  pomoc z najwyższą starannością i pełnym zaangażowaniem. Rzetelnie informujemy o naszym stanowisku w zakresie powierzonych nam spraw, stopniu ich skomplikowania oraz szansach na osiągnięcie zakładanego przez Klienta celu. Kierujemy się indywidualnym podejściem do spraw naszych klientów. Stawiamy dobro klienta ponad wszystko.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zapraszamy do naszego biura lub na konsultację telefoniczną pod numerem 07447534986 bądź 0207 353 1990. Świadczymy również usługi on-line korzystając z nowoczesnych technologii dla klientów z UE i spoza UE.

07447534986

Bark & Co Solicitors

14 New Bridge Street,
London, EC4V 6AG